ŚWIADCZENIE DOBRY START 300 +

Dla kogo wsparcie ?

* Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia.

* Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

* Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole ( szkoła w rozumieniu przepisów rozporządzenia oznacza szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno- -wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy).

*Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

WIADCZENIE DOBRY START 300 +

Dla kogo wsparcie ?

Świadczenie dobry start nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Kto może złożyć wniosek o świadczenie dobry start?

*Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Jak składać wniosek ?

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już

od 1 lipca online :

* przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl

* oraz przez bankowość elektroniczną

* od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową) w Urzędzie Gminy w Hannie.

wzór wniosku https://www.mpips.gov.pl/DobrySt…/wzor-wniosku-o-swiadczenie

WAŻNE! Wniosek należy złożyć do 30 listopada !

️Kiedy rodzina otrzyma wsparcie ?

* W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września.

* W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

* Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail,

jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście.

Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu „Dobry Start”

więcej informacji na stronie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej